Ogłoszenia duszpasterskie – 13 grudnia 2020r.
III niedziela Adwentu

 1. Trwamy w adwentowym oczekiwaniu na przyjście Chrystusa. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.

 2. Zapraszamy na Msze Św. roratnie od poniedziałku do piątku w Szlachtowej o godz. 1700, a Jaworkach o godz. 1800. Prosimy, aby dzieci na roraty przychodziły z lampionami. W sobotę w Jaworkach Msza Św. z liturgii niedzielnej o godz. 1700.

 3. W środę 16 grudnia rozpocznie się Nowenna do Dzieciątka Jezus.
 4. Zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty. Z powodu covidowych obostrzeń nie będzie możliwości zorganizować spowiedzi przed świętami jak w minionych latach. Służymy w konfesjonale codziennie 30 min. przed roratami. Można również umawiać się indywidualnie na inny termin.

 5. W związku z epidemią koronawirusa, aby umożliwić udział w nabożeństwach jak największej liczbie osób – na czas trwania ograniczeń – w Szlachtowej w niedziele i święta Msze Św. są o godz. 700, 900 i 1100, a w Jaworkach o godz. 900 i 1030.

 6. U Pana Kościelnego można nabywać opłatki na Wigilijny Stół. Pamiętajmy, że jest to forma naszej wdzięczności i wynagrodzenia Panu Kościelnemu za całoroczną posługę w kościele.

 7. Obok stolika z prasą są świece wigilijne. Sugerowana ofiara to 6 zł.

 8. W środę 16 grudnia zapraszam na spotkanie Radę Parafialną – o godz. 1900 na plebani.

 9. Już teraz informujemy, że w związku z reżimem sanitarnym w tym roku nie będzie możliwości sprawowania uroczystej Pasterki – by tak jak w latach poprzednich licznie zgromadzić się w naszych kościołach. Aby umożliwić jednak wspólne świętowanie tej wyjątkowej nocy, przygotowujemy się do transmisji w internecie Pasterki ze Szlachtowej, tam też będzie można uczestniczyć w nabożeństwie nie wychodząc z samochodu. Na ścianie kościoła będzie wyświetlany obraz ze środka świątyni z odpowiednim nagłośnieniem, aby wszyscy słyszeli. Dzięki takiemu rozwiązaniu w Pasterce w Szlachtowej może uczestniczyć nieograniczona liczba osób.

 10. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary złożone na tacę na cele gospodarcze w parafii, jak również za ofiary na utrzymanie parafii przekazywane na konto bankowe.

 11. Za sprzątanie kościoła i ofiarę dziękuję p. Annie i Wiktorowi Dyda. Za tydzień proszę p. Zofię Rekowską i Marcina Rekowskiego. Natomiast o sprzątanie na święta proszę 3 rodziny: p. Bożenę i Pawła Błażusiak, Jadwigę i Józefa Różyckich oraz Renatę i Sebastiana Różyckich. Bóg zapłać 5 rodzinom za ofiarę na fundusz organistowski. Ponawiam prośbę, aby miarę możliwości przynosić worki na śmieci cmentarne, przede wszystkim plastik.

 12. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in. trzecia część adwentowego cyklu „Objawiło się życie” oraz o sekretach autoportretu Matki Bożej z Guadalupe. Dla dzieci jest Mały Gość oraz Promyczek Dobra i Mały Promyczek.

Do użytku wewnętrznego!

Dekret Penitencjarii Apostolskiej na mocy którego Stolica Apostolska udziela specjalnych Odpustów ku czci Świętego Józefa (8 grudnia 2020 – 8 grudnia 2021)

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

dotyczący wizyty duszpasterskiej

Drodzy Diecezjanie!

Trudna sytuacja spowodowana pandemią wpłynęła również na podjęcie decyzji o rezygnacji z tradycyjnej wizyty duszpasterskiej zwanej „kolędą”. Rezygnujemy także ze zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych. Aby podtrzymać tradycję spotkań duszpasterzy z wiernymi i udzielania przy tej okazji błogosławieństwa, a także by umocnić więź wiernych ze wspólnotą parafialną, pragniemy zaprosić mieszkańców poszczególnych rejonów parafii na specjalnie celebrowane w ich intencji Msze Święte. Dokładne terminy tych celebracji zostaną ogłoszone w każdej parafii. Na zakończenie wspomnianych Mszy Świętych zostanie poświęcona woda, którą wierni przyniosą ze sobą, by później móc z niej korzystać w domach. Po zakończeniu Eucharystii zostanie przeprowadzone nabożeństwo połączone z udzieleniem zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Zachęcamy także, by w dniu kiedy mieszkańcy danego rejonu parafii zgromadzą się w kościele, powróciwszy do swoich domów, zgromadzili się jeszcze na wspólnej modlitwie o dar Bożego błogosławieństwa dla wszystkich domowników.

Niech te trudne uwarunkowania, w jakich przyszło nam funkcjonować także w wymiarze życia religijnego, mobilizują nas jeszcze bardziej do umacniania więzi duchowych. Korzystając
z okazji, pragnę Wam drodzy Diecezjanie gorąco podziękować za wszelką troskę o duchowy wymiar życia waszych parafii i naszej diecezji, a także za
postawę odpowiedzialności za materialny wymiar funkcjonowania parafii i diecezji, co umożliwiają składane przez Was ofiary
i dokonywane wpłaty.

Gorąco życzę Wam, aby doświadczenie bliskości Boga w tajemnicy Bożego Narodzenia umacniało pośród nas wzajemną miłość i pokój. Niech duch wzajemnej solidarności przepoi całe nasze życie i niech inspiruje do ciągłego starania się o większe dobro.

Z pasterskim błogosławieństwem i modlitwą

Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Zarządzenie:

Tarnów, 11.12.2020.

Nasz znak: OC – 2/62/20

Komunikat Biskupa Tarnowskiego należy odczytać wiernym w ramach ogłoszeń duszpasterskich w niedzielę 13 grudnia br., we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej.

Stanisław Salaterski

WIKARIUSZ GENERALNY